Menu

Dış Güçler veSuriye İç Savaşı

Türkiye’nin 900 kilometrenin üzerinde bir sınır ile yakın tarihi ve kültürel bağları paylaştığı komşusu Suriye’de 2011 yılı başlarından itibaren bir iç savaş yaşanmaktadır. Altı yıldan bu yana Beşşar Esed yönetimi ile kendi aralarında Suriye’nin geleceği ve yönetim şekli konusunda anlaşamayan gruplardan oluşan Suriye muhalefeti arasında silahlı mücadele devam etmektedir. Ülkede devam eden iç çatışmalar Suriye halkı için; İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyada yaşanan en ciddi insani krize dönüşmüştür.

Suriye İç Savaşı’nın İnsani Boyutu

İç savaşın 23 milyonluk Suriye halkı üzerindeki sosyal ve ekonomik olumsuz etkileri büyüyerek devam etmektedir. Bu bağlamda, 500 bin civarında Suriyelinin hayatını kaybettiği, 5 milyon kadar Suriyelinin ülke dışına kaçmak zorunda kaldığı ve 7 milyona yakın Suriyelinin ise evlerini terk etmeye zorlanarak ülke içinde göçmen durumuna düştüğü görülmektedir. Halep gibi bazı büyük şehirlerdeki durum iç savaşın ülkede yarattığı büyük yıkımı gözler önüne sermektedir.

Suriye’de iç savaşa varan olaylar diğer bazı Arap ülkelerinde görüldüğü üzere Suriye halkının daha fazla demokrasi, çoğulculuk, yönetime katılma ve özgürlük istekleriyle başlamıştır. Ancak gelişmeler Esed rejiminin bu haklı isteklere yanıt verememesi, gerekli sosyal ve ekonomik reformları yapamaması ve halk hareketini rejimin geleneksel şiddet yöntemleriyle bastırmak istemesi nedeniyle kısa sürede silahlı çatışmaya dönüşmüştür. Rejimle çatışan muhalefetin içinde zamanla el-Kaide terör örgütü bağlantılı grupların güç kazanması ve ön plana çıkması ise başta ABD olmak üzere diğer Batılı ülkelerin Suriye iç savaşına bakışını hızla değiştirmiştir. Bu durum Suriye İç Savaşı’nı daha karmaşık ve uluslararası toplum için giderek daha sorunlu hale getirmiştir.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

A. Oğuz ÇELİKKOL
E. Büyükelçi, Dr., BİLGESAM Bilge Adamlar Kurul üyesi

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.