Menu

Kuzey Atlantik İttifakı Bağları Ne Kadar Güçlü?

Kuzey Atlantik İttifakı Örgütü (NATO) üyesi ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanları 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde Londra’da bir araya geliyor. Müttefik ülkelerin Dışişleri Bakanları da, 20 Kasım 2019 tarihinde toplanarak, her zirve öncesinde olduğu gibi, “Liderler Zirvesi” gündeminin önemli ve tartışmalı konu başlıkları olan, müttefiklerin İttifak’a yapmakla yükümlü oldukları katkılarda yükün hakkaniyetli bir şekilde paylaşımı, terörle mücadele, Rusya ile ilişkiler, Çin’in yükselişinin küresel güvenliğe etkileri, silahların kontrolü gibi stratejik seviyedeki konular hakkındaki farklı yaklaşımlarını uyumlaştırmaya çalıştılar.

Bu satırlar okunduğunda Londra Zirvesi geride kalmış olacak. Dolayısıyla, yazımızda ele alacağımız konular hakkındaki değerlendirmelerimizin ne derece isabetli olup olmadığı hakkında okuyucularımızın bir yorum yapma imkanı da bulunacak.

Ayrıca, Londra’daki Liderler Zirvesi öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, 8 Kasım 2019’da İngiltere’de yayınlanan tanınmış The Economist dergisine vermiş olduğu demecinde manşetlere taşınan “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” ifadesiyle yaratmış olduğu havanın ne derece etkili olduğunu tespit etmek de mümkün olacaktır.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Mustafa KİBAROĞLU
Prof. Dr., BİLGESAM Başkanı, MEF Üniversitesi, 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.