Menu

Komplo mu Gerçek mi?

Ortadoğu’da bir atasözü vardır: “Sen pekmezi iyi yaparsan, sineği Bağdat’tan gelir.” Bu atasözü gerçekleşmiş ve Daiş Terör Örgütü pekmezi iyi yapılmış ve EbuBekir de Bağdat’tan gelmiştir.

ABD’nin, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Tek Kutuplu Dünya Düzeni kurmak için çalıştığını biliyoruz. Siyaset bilimine göre Devlet, silah kullanma yetkisi olan en üst organizasyondur. Eğer bir Dünya Devleti kuracaksanız, Dünya çapında kullanacak enstrümanlara ihtiyacınız olacaktır. Silah kullanmak için Suçlu olması gerekir. Eğer silahınız varsa ve siz mutlaka silah kullanmak istiyorsanız, suçluyu da kendiniz yaratabilirsiniz.

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra, ABD’nin ihtiyacı olan suçlu bulunmuştur: Usame bin Laden ve el-Kaide Terör Örgütü. Laden’in, Afganistan Savaşı döneminde CIA’nın lojistik sorumlusu olarak görev yaptığını biliyoruz. Aynı şekilde, ABD’nin Afganistan mücadelesinde birlikte çalıştığı Cemaati İslami ve Hizbi İslami gibi örgütlere karşı Taliban’ı kurduğunu, sonradan Afganistan’dan güney denizlerine inecek petrol boru hatları konusunda anlaşamayınca da Taliban ile iplerin koptuğunu da biliyoruz. Taliban ile gücünü birleştiren Usame bin Laden, Suudi Arabistan diplomatik pasaportu ile bütün İslam dünyasını dolaşmış ve örgütünü genişletmiştir. Bu kuruluştan CIA ve Suudilerin habersiz olduğunu düşünmek aptallık olur.

El-Kaide uzun yıllar, ABD’nin yerleşmek ve üs kurmak istediği Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Sudan ve Ortadoğu gibi pek çok stratejik bölgede eylemler yapmıştır. ABD de bu bölgelere askeri müdahalelerde bulunmuştur. ABD’nin el-Kaide gerekçesiyle girdiği Afganistan’daki mücadelesi yıllardır sürmektedir. Aslında ABD’nin Afganistan’da Barışı Gerçekleştirme gibi bir hedefi yoktur. Buraya Barış gelirse ABD askeri de ülkesine dönmek zorunda kalacaktır. O halde, ABD’nin bölgede kalması için savaşın sürmesine ihtiyaç vardır. Ne zamanki ABD toplumu gerçeği anlar ve çocuklarının ölmesine karşı isyan ederse Afganistan macerası da o zaman sona erecektir.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Abdullah MANAZ
Dr., Strateji Uzmanı

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.