Menu

E. Büyükelçi Ünal ÇEVİKÖZ Dış Politika ve Güvenlik ile İlgili Konuları Stratejist Dergisine Değerlendirdi

1. Türkiye’nin milli menfaatleri doğrultusunda KKTC’nin haklarını müdafaa ederek Doğu Akdeniz’deki doğalgaz sondaj çalışmalarına devam etmesi nedeniyle Avrupa’dan yaptırım kararı çıktı. AB’nin yaptırım kararları Türkiye’yi ne ölçüde etkiler?

AB’nin aldığı yaptırım kararları Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu tarafından pek diplomatik sayılamayacak bir üslupla küçümsendi. Ancak bu yaptırımları pek de yabana atmamak gerekir. Herşeyden önce şunu belirtmekte yarar var; AB’nin yaptırım kararları haksız, hukuki temelden ve meşruiyetten uzak uygulamalardır. Türkiye Doğu Akdeniz’de GKRY’nin oldu-bittilerine tolerans göstermek zorunda değildir. Ancak Türkiye kendi haklarının ve Kıbrıs Türklerinin haklarının takipçisi olduğu için de yaptırımlara maruz kalmamalıdır. Yaptırımlara gelince, bunların pek de küçümsenecek tarafı olmadığını, özellikle sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduklarını görmekten dolayı üzgünüm. Bu yaptırım süreci Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geleceğini daha da olumsuz etkileme potansiyeli taşımakta ve Türkiye’yi AB’den giderek uzaklaştırıcı bir gelişmeye yol açmaktadır.

2. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Türk heyeti arasında Suriye ihtilafı üzerinde bir toplantı gerçekleştirildi. Türk ve Amerikan heyetleri arasında Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölge konusu da görüşüldü. Türkiye ulusal güvenliğini sağlamak maksadıyla kendi kontrolünde olan terör örgütü PYD/PKK’dan arındırılmış güvenli bölge oluşturulmasını ve terör örgütünün ağır silahlardan arındırılmasını istiyor. Eğer Türkiye’nin kontrolünde olan güvenli bölge oluşturulmazsa sınırlarımızdaki terör tehlikesini bertaraf etmek için TSK’nın Fırat’ın doğusuna operasyona hazır olduğu belirtildi. Sayın Büyükelçim, ABD’nin terör örgütüne desteği ortadayken Vaşington yönetiminden güvenli bölge hususunda Türkiye’nin istediği doğrultuda somut adımlar gelecek midir?

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.