Menu

Türk Dış Politikası ve Güvenlik Üzerine Prof. Fuat Keyman ile Söyleşi

ABD ve Türkiye ilişkilerinin 2018 yılındaki seyrine baktığımızda; yılın başında başlayıp Pastor Brunson’un serbest bırakılmasına kadarki süreçte gergin ilişkilere tanık olduk. Türkiye-ABD ilişkilerini iki liderin söylemleri ve iki ülkenin birbirine karşı uyguladığı siyasi ve ekonomik yaptırımlar bağlamında nasıl analiz ediyorsunuz? İlişkinin güncel dinamiklerini kısaca nasıl tanımlarsınız?

Türkiye-ABD ilişkileri son dönemde ciddi bir kriz ile karşı karşıya kalmıştır ve buna neden olan bir dizi faktör bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ve ABD hükümetinin darbenin düzenleyicisi olması beklenen ve hala Pennsylvania’da ikamet etmekte olan Fethullah Gülen üzerindeki rolü. İkincisi, sorunuzda bahsettiğiniz üzere Pastor Brunson krizi ve aniden serbest bırakılması. Bunun üzerine üçüncü olarak Reza Sarraf vakası ve ekonomik açıdan konuşursak, Türk-ABD ilişkilerinde Türk bankalarının Türkiye’deki rolü ile ilgili bazı iddialar çerçevesinde ABD’nin İran üzerindeki yaptırımlarına uymaması. Ayrıca son ve en önemlisi olarak Suriye’nin geleceğinde çok önemli bir aktör olarak rol oynayacak ABD yönetiminin YPG/PYD ile ittifak kurması ve hepsinden önemlisi Irak ve sonrasında Türkiye’ye yansıyabilecek olan Suriye’deki Kürt devleti inşası sürecini fiilen başlatabilecek bir aktör olması.

Bunların hepsi aslında Türkiye-ABD ilişkilerinde ciddi kriz yaratan çok önemli faktörlerdir. 2018 aslında tüm bu faktörleri deneyimleyip ve gözlemleyerek yaşadığımız bir yıldı. Tarihsel olarak konuşursak; Türkiye-ABD ilişkilerini; stratejik ortaklık, önemli ortaklık, örnek ortaklık temelinde düzenleyen iki aktör oldukları yönünde çok önemli bir dönüm noktamız olduğunu düşünüyorum. Küresel ve bölgesel ilişkilerde meydana gelen değişikliklerin yanı sıra Türkiye’deki ve ABD’deki değişimlerden dolayı iki ülke bir araya gelmeli ve ilişkilerini yeniden tanımlamalı ve birlikte çalışmalıdır. Her iki ülke de eskisiyle aynı değil. Türkiye Başkanlık sistemine geçti. ABD, Trump başkanlığının başlamasından bu yana bir tür liderlik sorunu yaşıyor. Bu anlamda aslında gördüğüm şey, Türkiye-ABD ilişkilerinde bu ilişkiyi krize iten bir dizi faktör olduğu ancak bunun yanı sıra, bu çok temel aktörler stratejik ve taktiksel olarak ilişkilerini yeniden tanımlamalı ve işbirliği yapmalılar.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Prof. Fuat KEYMAN

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.