Menu

Türk Dış Politikası Üzerine Prof. İlter Turan ile Söyleşi

2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında inişli çıkışlı bir ilişkiye tanık olduk. Türkiye-ABD ilişkilerini iki liderin söylemleri ve iki ülkenin birbirine karşı uyguladığı siyasi ve ekonomik yaptırımlar bağlamında nasıl analiz ediyorsunuz? İlişkinin güncel dinamiklerini kısaca açıklayabilir misiniz?

Türkiye ve ABD, Soğuk Savaş yıllarında bile bazen uzlaşmış, bazen anlaşmazlıklar yaşamışlardır. Soğuk Savaş döneminde ittifak dayanışmasının gerekleri büyük ölçüde Amerikan tercihlerine öncelik verilmesini sağlarken, Soğuk Savaş sonrası anlaşmazlıkları yönetmek daha zor duruma gelmiştir.

İlişkilere bu bağlamda baktığımızda, çok alanda ortak çıkarlarımız bulunmakla birlikte, üzerinde anlaşamadığımız konular da sayıca az değildir. Ekonomi alanında, Türkiye kaynaklı çelik mamulleri ve diğer bazı ürünlerin ihracını sınırlandırmak için Amerikan hükümetinin ‘ulusal güvenlik gerekçelerine’ başvurduğu bilinmektedir. Ülkemiz, doğal olarak, karşısına bu tür engellerin çıkarılmasından memnuniyetsizlik duymuştur. Siyasi alanda da bir dizi anlaşmazlık mevcuttur ki, bunlardan en önemlisi Amerika’nın DAEŞ’i yenmek için YPG/PYD ile iş birliği yapma kararıdır. Amerikalılar bunun geçici bir ittifak olduğunu savunsalar da, bütün göstergeler YPG’nin Kuzeydoğu Suriye’de kendisini yerleşik bir siyasi güç olarak kabul ettirmek için bir fırsat yakaladığına işaret diyor. Türkiye bu ilişkinin sona ermesini talep etmektedir. Ancak son dönemde, Türk-Amerikan ilişkilerinin onanılmaz bir çatışmaya sürüklendiği fark edildikten sonra ABD’nin, ya da en azından Başkan Trump’ın bölgeden Amerikan birliklerini çekmeyi kabul etmesi söz konusu oldu.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Prof. İlter TURAN

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.