Menu

Emekli Oramiral Salim DERVİŞOĞLU 2017 yılı Türk Dış Politikası’ndaki Gelişmeleri Stratejist Dergisi Editörü Sibel KARABEL’e Değerlendirmelede Bulundu

Sibel Karabel: Öncelikle hem Stratejist dergisi adına hem de şahsım adına vizyonunuzdan ve kıymetli tecrübelerinizden faydalanmaktan onur duyacağımızı belirtmek isterim. Mülakat talebimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Mülakatımızın içeriği genel olarak Türk dış politikasının 2017 yılına atfen bir değerlendirmesinden oluşmaktadır. Daha küçük perspektifte ise bölgesel gelişmelerin Türk dış politikasına etkilerini tahlil etmeyi hedeflemekteyiz. Bu bağlamda izninizle ilk soruya geçmek istiyorum. 2017 yılında küresel sistemdeki gelişmeleri dikkate alarak Türk Dış Politikasının ana hatlarıyla tematik olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce özellikle 2016-2017 senesi Türk dış politikasında dikkat çeken en belirgin gelişmeler neler olmuştur?

Salim Dervişoğlu: Çok teşekkür ederim. Aslında sorunuzun doğrudan muhatabı dış politika diplomatlarıdır. Ancak emekli amiral ve denizci olmam dolayısıyla sürekli dış temaslarda olan tek kuvvet sayılabilecek deniz kuvvetleri mensubu olarak uluslararası ilişkiler konusunda hem resmi eğitimimizde hem de kişisel alakam itibariyle ilgili pek çok konuya meyilim bulunmaktadır. Ayrıca NATO görevlerinde 5 yıl ve yurtdışında toplam 8 yıllık görevim nedeniyle bir parça aşinalığım mevcut ancak yine de bu konularda uzman olmadığımı evvela hatırlatmak isterim.

 

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.