Menu

Suriye Çıkmazında Türkiye Tek Başına

İç savaşın dünya savaşına dönüştüğü Suriye’de her gün,her saat, hatta her dakika yeni yeni senaryolar üretilip sahnelendiği kanlı bir sinema setine dönüşmüştür. Kanlı senaryonun baş aktörü Beşşar Esed ve rejimi olsa da senaryoyu yazan, yönetenler ise yüzyıllardır haçlı ruhu ile beslenen, insan ve İslam düşmanı olan, Büyük İsrail Devleti’ni kurma hayali ile Ortadoğu coğrafyasını kan gölüne dönüştüren vampir siyonist devletlerdir.

Bu devletler zamanın ve dönemin şartlarına göre kostüm değiştirerek bazen rejim yanlısı, bazen muhalif gruplar yanlısı çoğunlukla da Suriye’de isimleri 100’leri geçen sayıları 100.000’leri geçen terör örgütleri ile ittifak halindeler. Bu örgütler Suriye’yi yok etmek için birlik oluşturan her devlet için ayrı bir anlam ve mana ifade etmektedir. Kimi devlete göre ‘X’ Örgütü terörist iken diğer bir devlet için ‘X’ Örgütü barış elçisi veya müttefik olarak kabul edilmektedir. Hal böyle iken ‘’At İzinin, İt İzine Karışmış’’ olduğu Suriye’ye huzurun ve barışın gelmesi yakın bir tarihte ufukta gözükmüyor. Çünkü hem Esed Rejimi hem de söz sahibi devletlerin bugün aldıkları barış yanlısı bir karar, mutabakat veya sözleşme bireysel menfaatleri çakıştığı andan itibaren susan silahlar bir anda savaş haline dönüşerek, kanlı dram durduğu yerden yeniden devam edilebiliyor.

Silah tüccarı devletlerin poligon alanına dönüşen Suriye’de maddi tahribat boyutu 2011 yılı öncesi mevcut durumuna bakıldığında en az 50 yıl geriye gitmiş, insani tahribat boyutu ise tarihin en kanlı sayfalarında 1000 yıllarca konuşulacak,yazılacak bir yıkım, dram ve acı merkezi olmuştur. Bu tahribat ve acıya neredeyse bütün dünya spor müsabakası izler gibi seyirci kalmış iken, Türkiye acının başladığı günden itibaren 4 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapmış,kanayan yaralarına derman olmuş,toprak bütünlüğü için uluslararası aktörleri bir araya getirmiş, DEAŞ/PKK/YPG/PYD gibi terörist grupları etkisiz hale getirmek için büyük askeri harekatlar yapmış,yapmayada devam etmektedir.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

İmbat MUĞLU
Dr., Güvenlik ve Terör Uzmanı

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.