Menu

Katar Krizi ve Uluslararası Yansımaları

Suudi Arabistan ve müttefikleri (Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn) ile Katar arasında patlak veren kriz bir yandan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) içindeki anlaşmazlıkları ortaya çıkarırken diğer yandan İslam Dünyası içindeki bölünmeleri de bütün açıklığıyla dünya kamuoyunun gözleri önüne sermiştir. Artık Arap ve İslam Dünyası içindeki bölünmeler çok açık bir şekilde görülmekle birlikte, bu bölünmelerin nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda bir yol haritası bulunmamaktadır.

Katar’ın Suudi Arabistan ve müttefikleri tarafından basına da sızdırılan 13 maddelik “talepler” listesini kabul etmeyeceğinin ortaya çıkmış olması Katar krizinin devam edeceğini ve hatta krizin Katar’a karşı uygulanabilecek yeni “yaptırımlarla” büyüme tehlikesinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Katar’dan ultimatom niteliğindeki “talepleri” İslam Dünyası içindeki bölünmeleri çok açık şekilde göstermesi bakımından ilgiçtir.

Suudi Arabistan ve müttefikleri Katar’dan bir yandan İran’la ilişkilerinin ciddi şekilde azaltmasını talep ederken, diğer yandan ülkedeki Türk askeri üssünü kapatılmasını da isteyerek, Katar’ın iki güçlü bölge ülkesiyle ilişkilerine doğrudan müdahale etmektedir. Bir yandan Katar’daki “terörist örgüt” saydıkları bazı kuruluşların kapatılmasını ve bazı kişilerin ülkeden çıkartılmasını, Katar’ın aralarında Müslüman Kardeşler, Hamas ve Hizbullah’ın da bulunduğu bazı örgütlerle ilişkilerini kesmesini isterken, diğer yandan Al Jazeera haber kanalının tamamen kapatılmasını da talep edilmektedir.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

A. Oğuz ÇELİKKOL
E. Büyükelçi, Dr., BİLGESAM Bilge Adamlar Kurul üyesi

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.