Menu

İran ile ABD Arasında Savaş Çanları Çalıyor mu?

ABD ile İran arasındaki kriz yeni boyut kazanmakta olup, acaba iki ülke arasında savaş çıkacak mı sorusu birçok siyasi analistin dikkatini üzerine çekmektedir. Gerçi 40 yıldır iki ülke arasındaki ihtilaf yaşanmaya devam ediyor; fakat bundan sonra muhtemelen daha ciddi çatışmaların olacağı tahmin edilebilir. ABD Başkanı Trump’ın Devrim Muhafızları’nı terörist örgüt listesine dahil edildiğini açıklamasından kısa bir süre sonra Tahran da, karşılık bölgedeki ABD birliklerinin terörist grup olarak kabul edileceğini açıkladı. Böylelikle, iki rakip şimdi birbirlerini terörist olarak görmektedir.

İran’da, Devrim Muhafızları güçlü bir askeri, politik ve ekonomik güçtür. Bunlar ayrıca Tahran’ın bölgedeki nüfuzunu arttırmanın temel yoludur. Devrim Muhafızları, bölgedeki çoğu çatışmada direk olarak bulunurlar. Zaten Kudüs birimleri yurtdışındaki operasyonlar için komando birimleri olarak eğitilmiştir. ABD’nin Devrim Muhafızları hakkındaki son kararı, ekonomik yaptırımlar içeren İran üzerindeki “azami baskı” konusundaki Trump’ın politikasının bir parçası sayılıyor. Bu kararla, İran nükleer politikalarla ilgili daha fazla taviz vermeye zorlanmakta ve Orta Doğu’daki genişlemesini önleme açıklanmıştı. Ancak eleştirmenler İran hükümetinde değişiklik yapılacağından ve İran yetkilileri taviz verebileceği konusunda pek ümitli değillerdir.

Devrim Muhafızları ilk kez 1979’da hizmetkarlar ve devrimci muhafızlar olarak kuruldu. Bugün, Devrim Muhafızları en az 125.000 silahlı kuvvete ve hava kuvvetleri, kara kuvvetleri ve deniz kuvvetleri dahil olmak üzere kendi askeri birimlerine sahiptir. Genellikle Amerika ile savaşmak için ön plandalar. Trump’ın kararından sonra sadece Cumhurbaşkanı Ruhani değil, birçok İranlı yurtiçi ve yurtdışında “Biz de Devrim Muhafızlarıyız!” logosunu paylaşım sayfasındaki hesaplarına eklemiş oldular. Böylece Trump’ın yaklaşımı ters sonuç vererek halkla Devrim Muhafızları arasındaki iletişim ve bağı daha pekiştirmiş oldu gibi gözüküyor.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Ghadir GOLKARİAN
Prof. Dr., Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Near East University

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.