Menu

Boko Haram: Yerel Terörden Bölgesel Teröre

Boko Haram, Hıristiyan-Müslüman çatışmasını daha da gergin hale getirdi. Orta ve kuzeydoğu Nijerya’da güvenlik, bölgenin en önemli sorunu oldu. Yüzbinlerce insan terör yüzünden yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı. Yabancı misyon şefliklerine ve temsilciliklerine saldırılar düzenlendi.

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Nijerya’nın kuzeyinde 2008’den beri terör eylemleri ile adını duyuran Boko Haram, bölgesel bir örgüte dönüştü. Yirmi binden fazla inasının ölümünden sorumlu olan Boko Haram sekiz yıl içinde Afrika’nın en kanlı terör örgütlerinden biri oldu. Nijer, Kamerun ve Çad’da da iki seneden beri saldırılar düzenlyen Boko Haram’a karşı alınan önlemler yetersiz hale geldi ve Boko Haram’ın büyümesi önlenemedi.

Boko Haram, Hıristiyan-Müslüman çatışmasını daha da gergin hale getirdi. Orta ve kuzeydoğu Nijerya’da güvenlik, bölgenin en önemli sorunu oldu. Yüzbinlerce insan terör yüzünden yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı. Yabancı misyon şefliklerine ve temsilciliklerine saldırılar düzenlendi. Aralarında Chibok kızları olarak da bilinen binden fazla kişi Boko Haram tarafından kaçırıldı. Nijerya, Çad, Kamerun ve Nijer’ın sınırı olduğu Çad gölü havzası zaman zaman bu terör örgütünün kontrolüne geçti.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

İbrahim TIĞLI
Gazeteci

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.