Menu

Anadolu’da Zafer, Doha’da Mutluluk, Abu Dabi’de Yas

Türkiye’de 24 Haziran tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri tüm dünyada olduğu gibi Arap dünyasında yakından takip edildi. Yalnızca seçim süreci değil, seçimlerin ilan edildiği tarihten itibaren Türkiye Arap medyasında yakın bir markaja alındı. Özellikle Arap dünyasının en önemli gazetelerinden biri olan Suudi Arabistan’ın Şarku’l Avsat gazetesi, haberleri, analizleri ve köşe yazılarıyla seçimlere neredeyse bir ay öncesinden itibaren geniş yer ayırdı. Adayların ve partilerin seçim sürecindeki vaatlerine ve söylemlerine ilişkin çok sayıda habere yer veren gazetenin köşe yazarları da yazılarında seçimlerdeki olasılıkları en az Türk yazarlar kadar yakın ilgiyle değerlendirdi.

Gerek seçim sürecinde gerekse sonuçların ilanından hemen sonra yazılı basın ve sosyal medyada yapılan yorumlar, Körfez ülkelerinin hem yönetim seviyesinde hem de kamuoyunda Türkiye’ye ve Erdoğan’a yönelik algıyı da somut bir şekilde gözler önüne serdi. Körfez ülkelerinde sosyal medyada yapılan seçim sonrası yorumlarına bakarak, Türkiye-Körfez ilişkilerini okumaya çalışmak mümkün.

Körfez’de seçim sonuçlarının ilanının ardından Erdoğan’ı arayarak tebrik eden ilk lider tahmin edilebileceği üzere Katar Emiri Şeyh Temim oldu. Suudi Arabistan’dan ve BAE’den tebrik telefonları ise seçim sonuçlarının ilan edilmesinden iki gün sonra geldi.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Feyza GÜMÜŞLÜOĞLU
Araştırmacı

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.