Menu

Stratejist dergisinin değerli okurları,

Dergimizin ilk sayısıyla siz okurlarımızın karşısına çıkmanın heyecanını yaşamaktayız.

Stratejist dergisi, uluslararası ilişkiler ve dış politika analizlerinin, bölgesel ve küresel güvenlik sorunlarının, ekonomi ve enerji konularının yerli ve yabancı değerli uzmanlar tarafından kaleme alınacağı yazılarıyla her ay siz sevgili okurlarımızın dikkatini farklı konulara çekmeyi amaçlamaktadır.

Yaşadığımız coğrafyanın güvenlik sorunları ve küresel sorunlar dergimizin her sayısının içeriğini belirleyecektir. Stratejist dergisinin ilk sayısı Türkiye dış politikası, Orta Doğu, Avrupa, Asya-Pasifik, Kuzey Kutup bölgesi ve Afrika olmak üzere belirtilen coğrafyalardaki son dönem gelişmeleri ve yaşanan güvenlik sorunlarını incelemektedir.

Mayıs 2017 ’de Türkiye Dış Politikası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği önemli yurtdışı ziyaretleriyle bir açılım gibi değerlendirilebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hindistan, Rusya, Çin ve ABD ziyaretleri ve devlet başkanları ile görüşmeleri; Brüksel’de AB ve NATO zirve toplantılarına katılması hem politik hem de ekonomik ilişkiler açısından önemli bir gelişmedir. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ziyaretleri Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz tarafından kaleme alınmıştır.

Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler dört farklı konu ile bu sayımızda yerini almıştır. Donald Trump’ın ABD Devlet Başkanı olmasından sonraki İran karşıtı söylemleri coğrafyamızda yeni bir güvensizlik ortamı oluşmasına neden olmaktadır. Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu’nun kaleminden çıkan İran Dış Politikasında ABD’nin Yeri ve Trump Dönemi yazısı, yakın gelecekte İran-ABD ilişkilerinin nasıl şekilleneceğini anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Emekli Büyükelçimiz Dr. Oğuz Çelikkol, ülkemizi de yakından ilgilendiren Suriye krizine ilişkin gelişmeleri bölgesel ve küresel dış güçlerin rolü üzerinden değerlendirmektedir. BİLGESAM Orta Doğu uzmanımız Ali Semin, Sincar PKK Terör Örgütünün İkinci Kandili Olabilir mi? sorusuyla Türkiye’nin güvenliğini etkileyen terör örgütünün son dönemlerdeki hezimetlerinden sonra yeniden yapılanmaya çalışmasını anlatmaktadır. ABD’li Emekli Diplomat Keith W. Mines, Trump’ın Orta Doğu ziyareti sonrasında İsrail-Filistin arasındaki yeni barış süreci girişimleri ile ilgili değerlendirmelerini yazmıştır.

Geçtiğimiz Mayıs ayı yakın ve uzak coğrafyamız seçim kampanyaları ile gündeme gelmiştir. Bu sayımızda Fransa seçimleri BİLGESAM Uzmanı Sibel Karabel ve Güney Kore seçimleri ise Yrd. Doç. Dr. Emine Akçadağ Alagöz tarafından analiz edilmiştir. Emekli Büyükelçi Numan Hazar, Afrika’daki uluslararası güvenlik sorunlarını kaleme almıştır.

Coğrafyamızdan uzakta bulunsa da küreselleşmenin etkisiyle Türkiye için de önemli olan Kuzey Kutup Bölgesi yaşanan iklim değişikliklerinden etkilenmekte ve sahip olduğu doğal kaynaklarından dolayı bölgesel güçlerin jeopolitik rekabet alanına dönüşmektedir. BİLGESAM Dış Politika ve Güvenlik Uzmanı Dr. Elnur İsmayıl tarafından bölgedeki rekabetin arka planındaki gerçekler anlatılmaktadır.

Devletimize ve milletimize yönelik güvenlik tehditlerinin önlenebilmesinde; yakın ve uzak coğrafyamızda bulunan devletlerin dış politika stratejilerinin belirlenmesinde ve yaşanan krizlerin çözümünde değerli yazarlarımızın kalemleriyle gerçek Stratejist olabilme isteğiyle, Siz değerli okurlarımızın her türlü eleştiri, öneri ve görüşlerine açık olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Faydalı olması dileğiyle...

Dr. Elnur İSMAYIL
Genel Yayın Yönetmeni

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.