Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin on üçüncü sayısıyla karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Küresel gündemi ve güncel gelişmeleri, analitik bir bakışla irdelemeyi hedefleyen Stratejist dergisinin bu sayısında; dış politika, güvenlik, savunma ve ekonomi alanlarında uzmanların ve akademisyenlerin değerlendirmeleri yer almaktadır.

BİLGESAM Başkanı Mustafa Kibaroğlu, “Türkiye’deki Amerikan Nükleer Silahları: Gitmeli mi? Kalmalı mı?” adlı analiziyle son dönemde Türkiye-ABD ilişkileri gündeminde yer alan önemli konulara değerlendirmektedir. Kibaroğlu, Türkiye’de bulunan Amerikan nükleer silahların çıkarılması mevzuunu Türkiye’nin savunma ve caydırıcılık gücü açısından analiz ederek tartışmaktadır.

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Habibe Özdal, “Rusya-ABD İlişkilerinin Bugünü: Reset’ten Krize, Krizden Dibe” başlıklı yazısında Rusya-Batı ve Rusya-ABD ilişkilerini irdelemektedir. Özdal, Kasım 2013’te Kiev’de Cumhurbaşkanı Yanukoviç karşıtı gösterilerle başlayan Ukrayna krizi, Şubat 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından ilhakı ile bir başka boyuta taşındığını öne sürmektedir.

Dergimizin bu sayısındaki söyleşi bölümünde Irak Türkmen Cephesi Lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, dergimizin Editörü Ali Semin’e Türkmenlerin Durumunu ve Irak’taki Seçimleri Değerlendirdi.

BİLGESAM Asya-Pasifik Uzmanı Sibel Karabel “Çin’in Kuzey Kore-ABD Nükleer Denklemindeki Konumu” yazısında Kore Yarımadası’nın stratejik önemine değinerek, Kuzey Kore nükleer denemelerini ve son dönemde Yarımadada Kuzey Kore-Güney Kore-ABD ve Çin arasında yaşanan diplomatik hareketliliği incelemektedir. Karabel analizinde; Çin’in dış politika dinamikleri açısından nükleer sorununun nasıl tanımlandığı, Pekin’in ABD-Kuzey Kore nükleer görüşmelerine nasıl yaklaştığını ve Kuzey-Güney Kore ile ilişkilerini bu bağlamda nasıl dengelediğini araştırmaktadır.

Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, “Merkez Bankasından Para Politikasında Sadeleşme Adımı” başlıklı analizinde; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın fiyatlama davranışlarındaki politika değişikliklerini değerlendirmektedir.

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Orhan Karaoğlu, “Küresel Düzensizliğin Orta Doğu’ya Yansımaları” isimli yazısında; tarihsel bir perspektifte uluslararası sistemin 1648 Westphalia düzeninden itibaren bir resmini çekmekte ve konjontürel kırılma noktalarının Orta Doğu’ya etkilerini incelemektedir.

Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, “Altıncı Nesil Savaş Uçakları Nasıl Olacak?” yazısında altıncı nesil savaş uçaklarının ortak özelliklerini ve beşinci ile altıncı nesil savaş uçaklarının arasındaki temel farkları irdelemektedir.

Gazeteci-Araştırmacı Feyza Gümüşlüoğlu “İran’ın Körfezden Beklentileri” analiziyle İran ile ilgili son dönemde yaşanan gelişmeleri ve Körfez ülkeleri arasında var olan sorunlarına değinmektedir.

Araştırmacı Zeynep Karataş “Hizbullah’ın Seçim Zaferi Sonrası Türkiye-Lübnan İlişkilerinin Geleceği?” başlıklı analiziyle Lübnan, Orta Doğu’nun demografik açıdan etnik, dini ve mezhebi çeşitliliği ile göze çarpan küçük bir ülkesi olmasına rağmen jeopolitik, doğal kaynaklar ve ekonomik yönüyle stratejik bir konumda olduğunu değerlendirmektedir.

Keyifli Okumalar…

Ali SEMİN

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.