Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin yayın hayatına başlamasının ilk yılını doldurmanın gururu ile karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Bir sene içinde gerek uluslararası gündemdeki kritik gelişmeleri gerekse bölgesel meseleleri analitik bir perspektifle Türkiye’ye bakan yönleriyle birlikte ele almayı hedefledik. Alanlarında uzmanlaşmış akademisyen ve uzmanların bilimsel ve güncel yaklaşımlarla harmanlanmış değerlendirmelerini sizlerin dikkatlerine sunmayı amaçladık. Sizlerden gelen geri dönüşler ve yorumları da göz önünde bulundurarak; önümüzdeki dönemlerde dış politika, güvenlik, ekonomi ve savunma alanlarında literatüre bu yönde katkıda bulunmaya devam etmeyi planlamaktayız.

Bu sayımızın ilk yazısı BİLGESAM Başkanı ve MEF Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu’nun, “Mayıs’ta Nükleerde Zincirleme Reaksiyon ve Trump Deneyimi” başlıklı analizi olarak yer almaktadır. Kibaroğlu, Kuzey Kore ve İran’ın nükleer silah ve balistik füze geliştirme çabalarını tarihsel bir perspektifte değerlendirmiş ve İran nükleer politikasını küresel aktörlerle etkileşimini gözeterek yorumlamıştır. Kibaroğlu aynı zamanda yazısında, ABD Başkanı Trump’ın 2015 Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararını bu arka plan çerçevesinde irdeleyerek Türkiye açısından muhtemel sonuçlarını da tahlil etmiştir.

BİLGESAM Orta Doğu Araştırmaları Uzmanı Ali Semin, “Suriye’de Bölgesel ve Küresel Stratejik Hesaplaşma” isimli analizinde; Nisan 2018 tarihindeki Suriye’ye yönelik ABD, Fransa ve İngiltere’nin ortaklaşa hava saldırısını, iç savaşın başladığı 2011 yılından itibaren Suriye’de kurulan ittifaklara ve dengelere atıfta bulunarak tarihsel ve stratejik bakımdan genel hatlarıyla irdelemiştir.

BİLGESAM Asya-Pasifik Uzmanı Sibel Karabel, “Çin’in Orta Doğu Politikasında Suriye Krizinin Yeri” adlı yazısında Çin’in geleneksel Orta Doğu politikasını incelemiş ve Suriye krizindeki tutumunu bu doğrultuda değerlendirmiştir. Karabel, Çin’in Suriye krizinin çözümüne yönelik diplomatik girişimlerini iç-dış politika gerçeklerine uyumlu bir perspektifte analiz ettiğini tartışmaktadır.

“Montrö Sözleşmesi Neden Hala Önemli?” isimli yazısında Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mansur Akgün, Sözleşmeyi hukuki bağlamda değerlendirmekte ve 1982 Deniz Hukuku Sözleşmesi rejimi ile kıyaslayarak Türkiye’nin gözettiği politikaları incelemektedir.

“Suriye Saldırısına Katılan Uçak/Gemi ve Füze Sistemleri ve Tartışılan Skorlar” isimli yazısında Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, 14 Nisan 2018 tarihindeki ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye ortak hava saldırısını teknik anlamda irdelemiş ve uluslararası gündemde yer bulan ihtilaflı birçok konuya açıklık getirmiştir. Kılıç, saldırıda kullanılan füzeleri ve platformları detaylı bir analizle ortaya koymuştur.

Rusya ve Avrupa Analisti ve BRICS Enerji Birliği Türkiye Temsilcisi Ferit Temur, “Alternatif Küreselleşme Senaryoları Bağlamında BRICS Plus Formatı ve Türkiye” adlı yazısında 2006 yılında oluşturulan ve 2010’da Güney Afrika’nın da katılmasıyla başlatılan BRICS Oluşumunu ve 2017’de ortaya atılan BRICS Plus İnisiyatifini tartışmaktadır. Temur, Türkiye ve BRICS arasında olabilecek potansiyel işbirliğini ve sonuçlarını değerlendirmektedir.

“Tanrı’nın Direniş Ordusu Orta Afrika’da Küllerinden mi Doğuyor?” isimli analizinde Araştırmacı Boran Karakaya, Uganda’da istikrarsızlığın önemli bir paydaşı olan Tanrı’nın Direnişi Ordusu (LRA)’yı incelemektedir. ABD’nin ve Uganda devletinin örgütle mücadele yöntemlerini ve etkinliğini analiz etmektedir.

Keyifli okumalar...

Sibel KARABEL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.