Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin on birinci sayısıyla karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Küresel gündemi ve güncel gelişmeleri, analitik bir bakışla irdelemeyi hedefleyen Stratejist dergisinin bu sayısında; dış politika, güvenlik, savunma ve ekonomi alanlarında uzmanların ve akademisyenlerin değerlendirmeleri yer almaktadır.

BİLGESAM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, “Akkuyu’nun 40 Yıllık Macerası Sona Eriyor Mu?” adlı analiziyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Nisan 2018 tarihindeki Ankara ziyaretini ve Akkuyu’da temeli atılan nükleer güç santralinin birinci ünitesinin işletime alınmasını değerlendirmektedir.

BİLGESAM Dış Politika ve Güvenlik Uzmanı Dr. Elnur İsmayıl, “Türkiye-Rusya-İran Zirvesi Bir İttifaka Dönüşür Mü?” isimli yazısında Türkiye’nin Rusya ve İran ile ilişkilerinin dinamiklerini Suriye krizi üzerinden değerlendirmektedir.

Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen, “Zeytı̇n Dalı Harekâtı’nın Stratejı̇k Sonuçları” adlı analizinde Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’ndan sonra Türkiye’nin Suriye’deki iç dengelerdeki rolünü ve etkilerini irdelemektedir. Ayrıca Zeytin Dalı Harekâtı’nın stratejik sonuçlarının Türkiye’ye Suriye’de nasıl bir fırsat kazandıracağı tahlil edilmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Sezgin Mercan, “Brüksel’den Varna’ya Türkiye-AB İlişkilerinin Güncel Seyri” yazısında Avrupa Parlamentosu’nun Zeytin Dalı Harekâtı konusundaki karar metni özelinde son dönem Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini incelemektedir.

Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, “ABD’nin Korumacı Ticaret Politikalarının Olası Etkileri” başlıklı yazısında ABD Başkanı Donald Trump’ın Mart ayı içinde Çin’den ithal edilecek olan Çeliğe yüzde 25, Alüminyuma yüzde 10 ek vergi getireceğini yönelik politikalarını nasıl genişlettiğine değinmektedir.

Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç. “Hipersonik Silah Sistemleri ve Son Gelı̇şmeler” yazısında Uçak ve roket motoru teknolojisindeki ilerlemelerine değinerek uçak ve füzelerin hızlarının 20.yüzyılın ortalarına kadar yüksek subsonik daha sonra ise ses üstü (süpersonik) hızlara eriştiğini vurgulamaktadır.

Rusya Uzmanı Dr. Kerim Has, Rusya’da Başkanlık Seçimleri ve Putin: Zaferin “Elli Tonu” analiziyle 18 Mart 2018 tarihinde Rusya’da gerçekleşen başkanlık seçimlerini değerlendirmekte ve Putin’in Suriye krizinde izlediği dış politikayı değerlendirmektedir.

Gazetesi-Yazar Mete Sohtaoğlu, “Türkiye, Afrin’den Sonra Nereye Yönelecek?” başlıklı analiziyle Türkiye’nin Afrin operasyonundaki başarısını ve PKK/YPG terör örgütü içerisindeki kırılmaları değerlendirmektedir. Yazar ayrıca Türkiye’nin Afrin’den sonraki hedefinin neresi olabileceğine ışık tutmaktadır.

Savunma Sanayi Araştırmacısı Arda Mevlütoğlu “Katar Örneğinden Hareketle Türkiye’nin Savunma ve Havacılık İhracatının bir Değerlendirmesi” adlı analizinde Türkiye ve Katar arasındaki savunma sanayii ilişkilerini dikkat çekerek ikili münasebetlerin son dönemde hızla geliştiğini vurgulamadadır. Ayrıca Katar’ın, Türk savunma sanayii için Orta Doğu’daki en önemli pazarlardan biri haline geldiğinin altını çizmektedir.

Keyifli okumalar....

Ali SEMİN

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.