Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin onuncu sayısı ile karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Uluslararası gündemi, güncel ve bilimsel bir yaklaşımla ele almayı hedefleyen Stratejist dergisinin bu sayısında; dış politika, güvenlik, savunma ve ekonomi alanlarında uzmanların ve akademisyenlerin kıymetli değerlendirmelerini sizlerin nazarına sunmaktayız.

MEF Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, “ABD’nin Nükleer Silahları Trump’ın Elinde Daha Büyük Tehlike Arz Ediyor” başlıklı yazısında ABD’nin Şubat 2018’de yayımladığı Nükleer Durum Değerlendirme Belgesinin (NPR) kapsamını tahlil etmekte ve küresel perspektifte özellikle Türkiye’nin güvenliği açısından olumlu/ olumsuz yönlerini irdelemektedir.

BİLGESAM Dış Politika ve Güvenlik Uzmanı Dr. Elnur İsmayıl ve BİLGESAM AB Uzmanı Sibel KARABEL “Doğu Akdeniz’de Enerji Kaynakları Üzerinde Güç Mücadelesi” adlı analizde bölgedeki gerek hidrokarbon rezervleri ve doğal gaz yatakları üzerinde gerekse Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesi hususunda yaşanan rekabeti yorumlamaktadır. İsmayıl ve Karabel, Doğu Akdeniz’de Türkiye, Suriye, Mısır İsrail ve GKRY arasında yaşanan hak iddiaları ve ihtilafları Türkiye’nin bölgedeki konumuna istinaden açıklamaktadır.

“Beşinci Nesil Savaş Uçaklarının Hava-Hava Füzeleri, Geleceğin Hava Savaşı ve Görüş Ötesi Menzil Kabiliyeti” isimli yazıda Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, beşinci nesil savaş uçaklarının savaş kabiliyeti ile gelecekte hava hakimiyeti sağlayacağı düşünülen orta-uzun-çok uzun menzilli hava-hava füzelerini gerek teknik gerekse uluslararası dengeler açısından incelemektedir.

“Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı ve ABD-PYD İttifakı” yazısında Mehmet Akif Ersoy, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik Fırat Kalkanı’ndan başlayan operasyonlarını özellikle Zeytin Dalı Operasyonunu bölgesel dinamikler yönünden incelemektedir. Ersoy, ABD’nin Suriye’de taşere ettiği terör örgütü PYD/YPG ile ilişkisini de değerlendirmiş ve Türkiye’nin ulusal güvenliği kapsamında başlattığı Zeytin Dalı Operasyonun meşruiyetini irdelemektedir.

Kastamonu Üniversitesi Orta Asya Araştırmacısı Yrd. Doç. Dr. Beishenbek Toktogulov, “Kerimov Sonrası Özbekistan Dış Politikası ve Türkiye ile İlişkilerine Yansımaları” adlı analizinde Özbekistan’ın Kerimov ve Mirziyoyev dönemi dış politika stratejilerini bölgesel açıdan karşılaştırmalı bir biçimde değerlendirmektedir. Bu çerçevede, Türkiye ile olan ilişkilerindeki son dönem gelişmelerini analiz etmektedir.

KKTC YÖDAK üyesi Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, “Kıbrıs için Akılcı Yol: Refah ve Güvenlik” adlı analizinde Kıbrıs meselesini bir yandan Doğu Akdeniz’de enerji rezervleri açısından diğer yandan Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne atıfla incelemektedir.

Yrd.Doç.Dr. Nurgül Bekar, “55 Yıllık Bir Hikaye: Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri” yazısında Türkiye-AB ilişkilerini tarihsel bir bazda incelemiş ve son dönemde yaşananları değerlendirmiştir.

Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, “2017 Yılı Cari Açık Rakamlarını Nasıl Okumak Gerekir?” isimli analizinde Türkiye’nin son dönem cari açığını makroekonomik çerçevede okumaktadır. Bu doğrultuda, açığı kapatmaya yarayacak doğrudan yabancı yatırımı artırma, turizm, sıcak para akışını sağlama ve yapısal reformlar gibi tedbirleri tavsiye etmektedir.

Keyifli okumalar....

Sibel KARABEL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.