Menu

Değerli Stratejist Okurları

 

Dergimizin dokuzuncu sayısıyla karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Şubat sayımızda silahlı kuvvetlerimizin 20 Ocak 2018 itibariyle başlattığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında ülkemizin karşılaştığı terör sorunuyla mücadele ele alınmaktadır. Günümüzde ulus sınırlarını aşarak küresel bir sorun haline gelmiş terörle mücadele uluslararası sistemi oluşturan devletlerin ve kurumların işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Türkiye de on yıllardır sınırları içinde ve dışında farklı terör örgütleriyle mücadele eden ülkelerden biri olarak, terör tehlikesinin ülkenin ekonomik, politik, sosyal ve kültürel gelişimine ulaşabileceği boyutları iyi anlamaktadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada terör sorununun sıra dışı bir eyleme dönüşmüş olması ve terör mağdurlarının sayının her geçen gün artmış olması mücadelenin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Dergimizin bu sayısında kapak konusu olan Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nda güvenliğimizi tehdit eden terör sorununu çözmek için yapılması gerekenlere değinilmekte; bu sorunların neden kaynaklandığını anlatarak çözüm yolları önerilmektedir.

Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, “Zeytin Dalı Harekatı’nın Siyasi, Diplomatik ve Askeri Açıdan Bir Değerlendirmesi” adlı yazısında PYD/YPG’ye karşı Afrin operasyonu kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. ABD’nin terörle mücadelede tek müttefikinin Türkiye olduğunu anlamalı olduğunu yazar vurgulamaktadır.

Yrd. Doç. Savaş Biçer, “Küresel Terörle Mücadelenin Neresindeyiz?” başlıklı yazısında Türkiye’nin terörle mücadelesinde dış dinamiklerin toprak bütünlüğümüze ve güvenliğimize oluşturduğu tehditler anlatılmaktadır.

BiLGESAM Rusya Uzmanı Dr. Kerim Has, “Türkiye-Rusya Zorunlu Ortaklığında Kabuk Değişimi: Afrin Harekatı ve Terör Sorunu” başlıklı yazısında Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye-Rusya ilişkilerine etkisini analiz etmektedir. Soçi’de gerçekleşmiş Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin kısa vadede etkilerine de değinilmektedir.

Suriye Türkmenleri Derneği Federasyonu Başkanı Tarık Sulo Cevizci, yazısında Afrin’i jeopolitik olarak değerlendirmiş; Zeytin Dalı Harekatı’nın zorluklarına ve kolaylıklarına değinmiştir.

Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, Beşinci Nesil Milli Muharip Uçağımızın nasıl olması gerektiği ve TF-X projesinden ne beklemeli olduğumuz analiz edilmektedir.

BiLGESAM Afrika Uzmanı Dr. Hasan Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aralık ayı sonunda Afrika ülkelerini ziyaretine değinilmekte ve Afrika devletleriyle son yıllardaki ekonomik ilişkiler analiz edilmektedir. Sevakin Adası’nın, Türkiye için kültürel bir değer taşıdığına değinilmektedir.

Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, “Türkiye’nin 2017 yılı Büyüme Rakamlarına Detaylı Bir Bakış” başlıklı yazısında 2017 yılının Türkiye için büyüme anlamında olumlu olduğunu ve 2018 yılının ilk çeyreği itibariyle Kredi Garanti Fonu’nun etkisinin büyüme rakamlarına olumlu yansıyacağını belirtmektedir.

Selahaddin Üniversitesi Ögretim Üyesi Muwafaq Adil Omar, İran’ın İç Dinamiklerine Genel Bir Bakış” yazısında 1979 yılından günümüze İran’da hükümetler tarafından izlenen politikaları anlatmakta ve son dönemlerde İran’da yaşanan protestoların ne anlama geldiği yorumlamaktadır.

Keyifli okumalar....

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.