Menu

Değerli Stratejist Okurları

Stratejist dergisi yeni yılda sekizinci sayısıyla karşınızdadır. Dergimizin bu sayısı değerli uzmanların kaleminden çıkan; 2017 yılı Türkiye dış politikasındaki yaşanan gelişmeleri ve 2018 yılı için öngörüleri kapsayan analizlerden oluşmaktadır.

Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, “Türkiye-NATO İlişkilerinin Anatomisi” konulu yazısında tarihsel arka planda ve özellikle son dönemlerde Türkiye’nin NATO ile ilişkilerinde mevcut sorunları anlatmakta ve bu sorunların giderilmesi için öngörüde bulunmaktadır.

Prof. Dr. İlter Turan’ın, “Türk-Amerikan İlişkileri İhtilaflı Bir Dönemden Geçiyor” konulu analizinde iki ülkenin son dönem ilişkilerinde ortaya çıkan krizler yorumlanarak, Ankara-Washington hattında sorunların çözülmesi için atılması gerekenler vurgulanmaktadır.

BİLGESAM Bilge Adamlar Kurul Üyesi Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, “2017 Yılında Türkiye-Rusya İlişkilerine Bir Bakış” adlı yazısında Ankara-Moskova ilişkilerinde olumlu gelişmeleri analiz ederek, özellikle Astana sürecindeki ikili işbirliğinin Suriye krizinin çözümüne bölgede barışın sağlanmasına katkı sağladığını vurgulamaktadır.

Dergimizin bu sayısındaki söyleşi bölümünde BİLGESAM Bilge Adamlar Kurul Üyesi Emekli Büyükelçi Dr. Oğuz Çelikkol, dergimizin Editörü Sibel Karabel’e Orta Doğu’daki bölgesel gelişmeleri ve ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını yorumlamaktadır.

Türkiye’nin Çin ile ilişkilerini Emekli Büyükelçi Mehmet Öğütçü, “Türkiye-Çin 2028 Stratejik Sıçrama Vizyonu ve Eylemleri için ilk Adımlar” analizinde yorumlamıştır.

Analizde iki ülke ilişkilerinin stratejik boyuta ulaşması amaçlı eylemler için ilk adımların neler olabileceği anlatılmaktadır. Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, “2017’nin Ardından Türk Dış Politikasının Değerlendirilmesi” isimli yazısında Türkiye’nin AB, ABD, Rusya ve Orta Doğu’da izlediği dış politika stratejilerini ve geçtiğimiz sene yaşanan önemli sorunları analiz etmektedir.

2017 yılında Güney Kafkasya ve Orta Asya ülkeleri ile ilişkiler Türk dış politikasında önemli bir yer tutmuştur. TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toğrul İsmayıl “Türkiye Dış Politikasında Kafkasya ve Orta Asya” yazısında bu ilişkilerin politik, ekonomik ve kültürel boyutunu analiz etmekte ve ilişkilerin daha da geliştirilmesi adına öngörüde bulunmaktadır.

BİLGESAM Orta Doğu ve Güvenlik Uzmanı Ali Semin, “Türkiye’nin Güvenlik Stratejileri Çerçevesinde Irak ve Suriye” başlıklı yazısında 2017 yılında Türkiye dış ve güvenlik politikalarında Irak ve Suriye’deki politikalarını değerlendirmiştir.

Küresel sistemde yaşanan savaş ve terör olayları ile dolu bir istikrarsız yılı geride bıraktık. İçinde olduğumuz 2018 yılının hem ülkemiz için istikrar dolu bir yıl olmasını hem de bölgesel ve küresel anlamda barış içinde geçmesini temenni eder; Türk dış politikasına ilgi duyan Siz değerli okurlarımıza keyifli okumalar dileriz.

Keyifli okumalar....

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.