Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin yirmi beşinci sayısı ile karşınızda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ekim sayımız güncel olayların ekseninde küresel ve bölgesel arenada başat güçler arasındaki çıkar çatışması sonucunda meydana gelen gelişmeleri ele almaktadır. Uluslararası siyaset sahnesi dinamik gelişmelerle hızla evrimleşirken yaşanan önemli kırılma noktaları uluslararası sistemi kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi gerektirmektedir. Küresel aktörlerin arasında yaşanan güç çatışmaları küresel ve bölgesel ölçekte istikrarsızlığa ve çatışmalara sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda, uluslararası konjonktür içerisinde yaşanan siyasi, askeri ve ekonomik son gelişmeleri, dış politika ve savunma konularını alanında uzman isimler siz değerli okuyucularımız için kapsam bir şekilde analiz etmiştir.

Araştırmacı, Gazeteci Mete Sohtaoğlu, “Güvenli Bölge’’ adlı analizinde Türkiye’nin milli güvenliği ve ulusal çıkarları doğrultusunda terörle mücadelesini güçlendirmek amacıyla Suriye’de oluşturacağı güvenli bölge konusunu detaylı bir şekilde analiz etmiştir.

Avrupa Birliği Uzmanı Prof. Dr. İrfan Kaya Ülger, “AB’de Ekonomik ve Siyasal Durgunluk Devam Ediyor / Full Speed’’ adlı analizinde Avrupa Birliği’nin 2004 yılındaki genişleme politikası sonucunda ortaya çıkan uyum sorunları ve Avrupa Birliği bünyesindeki iktisadi ve siyasi krizleri incelemiştir.

Rusya Uzmanı Dr. Kerim Has, “Rusya’nın Suriye’deki “Gün Olur Asra Bedel” Dört Yılı’’ adlı analizinde Rusya’nın Suriye krizine doğrudan askeri yollarla müdahil olmasının dördüncü yılı dolarken geçen süre içerisinde yerel ve bölgesel güç dengelerindeki değişimin Moskova lehine olduğunu analiz etmiştir.

Güvenlik ve Terör Uzmanı Dr. İmbat Muğlu, “Suriye Çıkmazında Türkiye Tek Başına’’ adlı analizinde Suriye’de yıllardır süren iç savaşın sonucu olarak Türkiye’ye gelen mülteci akınını ve Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden terör örgütü PKK/YPG ile olan mücadelesini analiz etmiştir.

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Ghadir Golkarian, “Aramco Saldırısı” adlı analizinde Suudi Arabistan’a ait petrol şirketi Saudi Aramco’nun iki tesisinin hedef alındığı saldırının küresel petrol piyasasına etkilerini ve bu çerçevede İran – ABD arasındaki gelişmeleri değerlendirmiştir.

Araştırmacı Emrah Kaya “ABD – Taliban Görüşmeleri’’ adlı analizinde ABD Başkanı Donald Trump döneminde ABD-Taliban arasındaki görüşmeleri değerlendirmiştir.

Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, “Suudi Aramco Petrol Tesislerine Yapılan Saldırı ve Saldırının Hava Savunma Konseptinde Neleri Değiştirebileceği Üzerine Düşünceler’’ adlı analizinde petrol tesislerine yapılan drone ve seyir füzesi saldırılarını kendi türünün dünyadaki ilk örneği olması açısından ve hava savunma konseptlerindeki önemli değişiklikleri açıklamıştır.

Keyifli Okumalar…

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.