Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin yirmi dördüncü sayısı ile karşınızda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu sayımızda, küresel arenadaki ve yurt içindeki gelişmeleri tarihsel perspektifle takip ederek olaylar ve aktörler arasındaki derin ilişkiler üzerinde durmaktayız. Uluslararası siyaset sahnesinde aktörler arasındaki siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerin giderek komplike bir hal almasıyla egemen aktörlerin dış politika stratejileri de girift bir hal almıştır. Bu düzlemde küresel ve bölgesel alanda yaşanan gelişmeleri objektif bakış açısıyla değerlendirmeyi hedefleyen Stratejist dergisi, uluslararası ilişkiler, dış politika, savunma ve güvenlik alanlarında akademisyen ve alanında uzman isimlerin değerli analizlerini siz kıymetli okuyucularımıza ulaştırmayı hedeflemektedir.

BİLGESAM Orta Doğu ve Güvenlik Uzmanı Ali Semin, "Türkiye-ABD Arasında Güvenli Bölge Mutabakatı ve Fırat’ın Doğusu" başlıklı analizinde Türkiye’nin Suriye’ye yönelik stratejilerini ve Güvenli Bölge planını detaylı bir şekilde analiz etmiştir. Semin, Türkiye-ABD arasındaki mutabakatının başarılı olup olmamasını da tartışmıştır.

Araştırmacı Mehmet A. Kancı, "Sessiz Tayfun 2020" adlı analizinde Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından ülkelerin dengeleri tesis etmede yetersizliği üzerinde durmuş ve oluşturulan uluslararası siyasal düzen içinde tehlikelerin artık çok yönlü olduğunu detaylı bir şekilde analiz etmiştir.

E. Büyükelçi Ünal Çeviköz, dış politika ve güvenlik ile ilgili sorunlardan Doğu Akdeniz sorunu, güvenli bölge konusu, S-400 hava savunma sistemi alım sürecini ve Pençe Operasyonları hakkındaki analizlerini dergimize değerlendirmiştir.

BİLGESAM Dış Politika ve Güvenlik Uzmanı Dr. Elnur İsmayıl, "Hazar Denizi Anlaşması ve Değişen Jeopolitik Dengeler" adlı analizini kaleme almıştır. Hazar Denizi açısından tarihi bir süreç olan Aktau anlaşmasını detaylı bir şekilde değerlendirerek jeopolitik önemi günden güne artan bu bölgedeki kıyıdaş devletlerin stratejileri üzerinde durmuştur.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaeddin Yalçınkaya, "Lozan Sürecinde Unutulan Vatan Toprağı: Süleymaniye" adlı yazısında Lozan görüşmelerinin başında Türkiye’ye verilmesi teklif edilen ve nihai mutabakatta Irak yönetiminde kalan Süleymaniye konusunu değerlendirmiştir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav, "Suudi Arabistan-İran İlişkilerinde Yemen Meselesi ve Katar Krizi" adlı analizinde Yemen savaşının durumunu değerlendirmiş ve Katar krizinde Riyad-Tahran arasında gerilimleri analiz ederek her iki meselede de başta ABD olmak üzere küresel güçlerin müdahalesini açıklamıştır.

Ekonomist E. Hayri Tüfekçioğlu, "Teknolojik Sıçrama Ekonomisi ve Türkiye" adlı analizinde, Türkiye’nin ekonomik sistemi ve sektörel yapısına değinerek teknolojik sıçrama dönemine hazırlık sürecini değerlendirmiş ve bu çağın getirileri olan yapay zekâ, akıllı şehir ve robot teknolojilerindeki gelişmeleri ve teknoloji alanında başat güçlerin stratejilerini detaylı bir şekilde analiz etmiştir.

Siber Güvenlik Uzmanı Minhaç Çelik, "Paris, Siber Alandaki Güç Mücadelesinde ‘Ben de Varım’ Diyor." adlı analizinde devletlerin kara ve deniz alanlarındaki mücadelelerinin yanı sıra günümüzde artık devletlerin çıkarlarını korumak amacıyla siber alanı da bir muhabere alanı olarak kabul edip birbirlerine karşı üstünlük kurma stratejilerini irdelemiştir.

Keyifli Okumalar…

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.