Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin yirminci sayısı ile karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Mart sayımız ana hatları itibariyle uluslararası siyasi, güvenlik ve askeri konjonktür içerisinde yaşanan küresel ve bölgesel düzlemdeki gelişmeleri çok yönlü bir perspektifle ele almaktadır. Dergimizin bu sayısında, uluslararası arena da güncelliğini her zaman muhafaza eden ‘’batmayacak bir uçak gemisi olarak’’ tanımlanan Kıbrıs Adası ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler geniş bir yer almaktadır. Diğer taraftan, küresel ve bölgesel ölçekte yaşanan son gelişmeleri analitik ve objektif bir bakış açısıyla alanında uzman isimlerin analizlerini siz değerli okuyucularımıza ulaştırmayı hedefledik.

Emekli Tuğgeneral, İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri ERENEL, ‘’Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Adası: Artan Önem ve Artan Aktör Sayısı’’ adlı yazısını kaleme almıştır. Uluslararası siyasal arena içerisinde stratejik önemi her geçen gün artan, zengin yer altı kaynaklarını bünyesinde bulunduran ve küresel aktörlerin ilgi odağı olan Kıbrıs Adası ve Doğu Akdeniz’de ki son gelişmeleri analiz etmiştir.

Akdeniz Üniversitesi İİBF - Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı ve Öğretim Üyesi Dr. Emete Gözügüzelli, ‘’Küresel Bir Aktör Olarak Türkiye ve KKTC’nin Yapısı’’ adlı yazısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin politik, iktisadi ve askeri yapısını inceleyerek küresel bir aktör olan garantör ülkesi Türkiye’nin ülke üzerindeki mevcut duruma yönelik etkilerini değerlendirmiştir.

Emekli Büyükelçi Mehmet Öğütçü, ‘’Kıbrıs’ta Çözüm Mü? Çözümsüzlük Mü?’’ adlı yazısında Kıbrıs Adası’nda yaşanan sorunları geniş bir spektrumla ele alarak, Kıbrıs Adası’nda yaşayan Türk kesiminin siyasi, ekonomik, askeri ve doğal kaynaklar üzerindeki haklarının ihlal edilmesi ve hak ihlalinin günümüzde de devam etmesi hususunun uluslararası arena da hala bir netice ile sonuçlanamaması konusunu kaleme almıştır.

BİLGESAM Başkanı ve MEF Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, ‘’Münih Güvenlik Konferansı’ndan İzlenimler’’ adlı yazısı ile küresel alandaki en önemli siyasi platformlardan biri olan Münih Güvenlik Konferansı’nda ele alınan Brexit sürecini, Avrupa’da popülizmin yükselişi konusunu, Avrupa Birliği’nin savunmasının geliştirilmesi ve Transatlantik ilişkilerinin geleceği üzerine değerlendirmelerde bulunmuştur.

Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, ‘’Türkiye – AB İlişkilerini’’ Stratejist Dergisi Editörü Sibel Karabel’e değerlendirdi. Prof. Kabaalioğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğinin müzakere sürecini ve Türkiye’nin AB için stratejik önemini vurgularken diğer taraftan iki aktör arasındaki iktisadi, politik, güvenlik, savunma ve askeri ilişkileri siyasi ve hukuki boyutlarıyla tahlil etmiştir.

BİLGESAM Ortadoğu Uzmanı Ali Semin, ‘’Kuzey Irak’ta Yerel Siyasetin Güncel Dinamikleri’’ adlı yazısında Türkiye’nin yoğun olarak güvenlik ve tehdit algılaması yaşadığı Kuzey Irak bölgesindeki statükonun nasıl şekillendiğini, aktörlerin iç siyaset sahasındaki manevralarını ve politik parametrelerini analiz etmiştir.

Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, ‘’Nükleer Güçlü Denizaltı Gemileri’’ adlı yazısında nükleer güce sahip denizaltı gemilerinin sistemsel özellikleri, çalışma prensipleri, yapısı ve kapasitelerini analiz etmektedir.

Keyifli Okumalar…

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.