Menu

Değerli Stratejist Okurları

Bu yılın son sayısıyla karşınızdayız. Uluslararası ilişkilerde istikrarsızlığın ve çatışmaların arttığı, insan haklarının değer kaybettiği, terörün farklı boyutlarıyla devletler için bir tehdit olarak yaygınlaştığı, uluslararası hukukun güçlünün zayıf devlet üzerinde bir denetim aracı olarak gözüktüğü, devletlerin toprak bütünlüğünün ihlal edildiği, süper güçler tarafından kendi amaçları için terörün meşrulaştırılmaya çalışıldığı daha bir yılı geride bırakıyoruz. Devletler arasında ticaret savaşları baş kaldırmakta, küresel ekonomide sorunlar artmaktadır. Derginin bu sayısında da uzmanlar, analizleriyle son dönemde ülkemizi ve çevremizi kapsayan önemli gelişmelere ve sorunlara ışık tutmaktadır.

BİLGESAM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu’nun, Türkiye-ABD İlişkilerinde Zor Dönemeçler: Quo Vadis?” yazısında Ankara-Washington hattında son dönemlerde Suriye’de terörle mücadele politikasındaki ve F-35 uçaklarının Türkiye’ye teslimi konusundaki görüş ayrılıkları anlatılmakta ve önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin bundan nasıl etkileneceği belirtilmektedir.

Dergimizin Editörlerinden Sibel Karabel, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar’la Türk Savunma Sanayiindeki Son Gelişmeler ve SİHA’ların Önemi ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirmiştir. Bayraktar, Türkiye’nin terörle mücadelesinde son dönemlerde etkin olan SİHA’ların savunma sanayiimize katkıları konusunda bilgilerini paylaşmıştır.

Karadeniz Bir Savaşın Eşiğinde mi? analizinde son dönemde Rusya-Ukrayna arasındaki krizin arka planı ve ilerleyen dönemde Moskova-Kiev ilişkilerini olumsuz etkileyebilecek gelişmeler anlatılmaktadır.

BİLGESAM Uzmanı Sibel Karabel, küresel ekonomiyi çok yakından ilgilendiren ABD-Çin Arasındaki Ticaret Savaşı Tartışmaları konusunu değerlendirmektedir.

BİLGESAM Uzmanı Ali Semin, İran’ın İç ve Dış Politikasındaki Dengeler Işığında: Orta Doğu’daki Denklemler analizinde İran’ın Orta Doğu bölgesinde uyguladığı politikaların iç ve dış politikasını nasıl etkilediğini değerlendirmektedir.

Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, Türkiye ve Dünyada İHA’lar analiziyle silahlı kuvvetlerin envanterinde önemli yer tutan İHA’ların önemini anlatmakla dergimizin bu sayısına katkıda bulunmuştur.

Araştırmacı Ceyhun Çiçek, İsrail’in Suriye Politikası analizinde Suriye krizinde Tel-Aviv yönetiminin izlediği politikaları anlatmaktadır.

Araştırmacı Zeynep Karataş Lübnan’da Siyasi Kriz analizinde Mayıs ayında Lübnan’da gerçekleşmiş parlamento seçimleri sonrasındaki siyasi krizi ve Türkiye-Lübnan ilişkilerine etkisini değerlendirmektedir.

2019 yılında dünyamızın güvenli bir yer ve uluslararası sistemin daha barışçıl bir sistem olmasını umut ederiz.

Siz değerli okurlarımızla yeniden buluşmak dileğiyle,

Keyifli Okumalar…

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.