Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin on altıncı sayısıyla karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Küresel gündemi ve güncel gelişmeleri, analitik bir bakışla irdelemeyi hedefleyen Stratejist dergisinin bu sayısında; dış politika, güvenlik, savunma ve ekonomi alanlarında uzmanların ve akademisyenlerin değerlendirmeleri yer almaktadır.

Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Emete Gözügüzelli “Doğu Akdeniz’de Gelişmeler ve Türkiye’ye Etkileri” adlı analiziyle dünya ticaretinin en önemli güzergâhı olan Akdeniz’in sadece gaz ve petrol kaynaklarının taşıma alanı olmadığını aynı zamanda artık hidrokarbon yataklarının da can damarı konumunda olduğunu değerlendirmektedir.

BİLGESAM Başkanı Mustafa Kibaroğlu, ‘‘INF Krizinin Arka Planı ve Küresel Güvenliğe Etkileri” konulu yazısıyla INF’in tarihsel boyutunu değerlendirerek ABD-Rusya ilişkilerindeki krizlerin uluslararası sisteme olan tesirlerini tartışmaktadır. Kibaroğlu, INF krizinin küresel silahlanmaya ve Avrupa güvenliğine nasıl etki edeceğini analiz etmektedir.

Dergimizin bu sayısındaki söyleşi bölümünde Suriye Ulusal Koalisyon’u Eski Başkanı Halit HOCA, Küresel ve Bölgesel Dengelerde Suriye Krizini Stratejist Dergisi Editörü Ali SEMİN’e Değerlendirdi.

Gazeteci-Araştırmacı Feyza Gümüşlüoğlu “KASIKCI CINAYETI ve ‘’MBS’’nin Gelecegi” analiziyle Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda yaşanan cinyetin Veliaht Muhammed Bin Selman’ın geleceğine dair öngörülerde bulunmaktadır. Gümüşlüoğlu, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Arapların psiko-sosyolojik kavramı üzerinden analiz yapmaktadır.

SCem Toker, “6 Kasım 2018 ABD Kongre Seçimleri TRUMP’IN İLK SINAVI” başlıklı yorumunda iki asırdan fazladır yürütülen ABD Başkanlık Sistemi, getirdiği istikrar, yasama/yürütme/yargı erkleri arasında oluşturduğu kuvvetler ayrımı ve bu kuvvetlerin birbirinin yetkilerini dengelemeleri açısından bir başarı örneği olduğunu analiz etmektedir.

Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, “Anti Radyasyon/Radar Füzeleri ve Düşman Hava Savunmasının Bastırılması” yazısında Yakın hava desteğinin (CAS) devamlılığı ise hava hâkimiyetine hafif saldırı uçaklarından oluşan CAS kollarının düşman uçaklarına karşı avcı/önleme uçakları tarafından korunması sonucu oluşan hava hâkimiyetine bağlı olduğunu ve nasıl geliştiğini incelemektedir.

Kastamonu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Dr. Nurgül Bekar “Rusya ve Ukrayna Arasında Yeni Bir Güç Mücadelesi: PATRİKHANELER” adlı yazısında Kırım’ın ilhakıyla birlikte Kırım limanını da kaybeden Ukrayna, doğudaki çatışmalardan dolayı bölgedeki endüstriyel merkezlerini de kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığını vurgulamaktadır. Bekar, ülkede yaşanan istikrarsızlık ortamının Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tehdit ederek barışı olumsuz etkilediğini incelemektedir.

Ekonomist Kutay Gözgör “Dolar Kurunda Yaşanan Yükseliş Sonrası Ekonomik Görünüm” başlıklı yorum yazısıyla ABD ile Türkiye arasındaki Rahip Brunson krizini, ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlar ile yükselen Döviz kurlarının başta enflasyon olmak üzere önemli makroekonomik veriler üzerindeki etkilerine ışık tutmaktadır. Gözgör, Türk Lirası’nın hızlı değer kaybı, döviz kurunun enflasyon geçiş etkisiyle birlikte fiyatlarda da hızlı yükseliş yaşandığına değinmektedir.

Keyifli Okumalar…

Ali SEMİN

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.