Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin on beşinci sayısıyla karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Uluslararası sistemin düzenine ait dönüşen kodları, küresel belirsizlik ve muğlaklaşan müttefiklik çizgileri sistemin aktörlerinin karar alma mekanizmalarını doğrudan etkilemektedir. Bu arka plan bağlamında, küresel gündemi ve güncel gelişmeleri, analitik bir bakışla irdelemeyi hedefleyen Stratejist dergisinin bu sayısında; dış politika, güvenlik, savunma ve ekonomi alanlarında uzmanların ve akademisyenlerin değerlendirmeleri yer almaktadır.

BİLGESAM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, “AB, Türkiye Açısından ABD ve NATO’ya Alternatif midir?” yazısında Türkiye-ABD ilişkilerindeki son zamanlarda yaşanan gerilimler nedeniyle Türkiye-AB ilişkilerinin ilkine alternatif bir dış politika seçeneği gibi değerlendirilmesinin sakıncalarını tartışmaktadır.

Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Kerim Has, “Ankara-Moskova Hattında Soçi Ekspresi: İdlib Mutabakatı” adlı analizinde 17 Eylül 2018 tarihindeki İdlib Mutabakatını; Astana Süreci ve Tahran Zirvesi üzerinden yorumlamakta ve mutabakatın ihtilaflı noktalarına değinmektedir.

BİLGESAM Orta Doğu Uzmanı Ali Semin, “Vekalet Savaşı’ndan İstihbarat Savaşlarına: Suriye İç Savaşı” başlıklı analizinde Suriye iç savaşını; Astana Süreci, Tahran Bildirgesi ile değerlendirmekte ve Türk Milli İstihbaratı’nın Suriye’deki operasyonlarını da irdelemektedir.

Mehmet Öğütçü, “Doğu Akdeniz’de Yeniden Isınan Sular ve Türkiye” isimli yazısında Doğu Akdeniz’deki enerji mücadelesini ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji stratejisini yorumlamaktadır.

BİLGESAM AB Uzmanı Sibel Karabel, “Trump Sonrası İran Nükleer Anlaşması’nın Transatlantik Yansımaları” isimli analizinde ABD Başkanı Donald Trump’ın 8 Mayıs 2018 tarihinde ilan ettiği İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararını gerek AB-ABD ilişkileri gerek AB-İran ticari ilişkileri açısından değerlendirmektedir.

Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı Hakan Kılıç, “Electromagnetic Railgun’lar ve Gelecek” adlı yazısında EMT Sisitemlerinin çalışma prensiplerini, dünyadaki uygulamalarını ve Türkiye’deki çalışma alanlarını analiz etmektedir.

Keyifli Okumalar…

Sibel KARABEL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.