Menu

Değerli Stratejist Okurları

Dergimizin yeni sayısıyla karşınızdayız.

Uluslararası sistemde güvenlik ve ekonomik sorunların her geçen gün kötüye gittiği günümüzde, Türkiye ve çevremizde yaşanan olaylara hassas bir çözüm gerekmektedir. Günümüzde ulus sınırlarını aşarak küresel bir sorun haline gelmiş terörle mücadele uluslararası sistemi oluşturan devletlerin ve kurumların işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Türkiye on yıllardır sınırları içinde ve dışında farklı terör örgütleriyle mücadele eden ülke olarak, terör tehlikesinin ülkenin ekonomik, politik, sosyal ve kültürel gelişimine ulaşabileceği boyutları iyi anlamaktadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada terör sorununun sıra dışı bir eyleme dönüşmüş olması ve terör mağdurlarının sayının her geçen gün artmış olması mücadelenin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Fakat yıllardır Türkiye’nin stratejik müttefiki olarak bilinen ABD’nin Teröre yaklaşım Dergimizin bu sayısında kapak konusu olan Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nda güvenliğimizi tehdit eden terör sorununu çözmek için yapılması gerekenlere değinilmekte; bu sorunların neden kaynaklandığını anlatarak çözüm yolları önerilmektedir.

Dergimizin Editörlerinden Sibel Karabel, BİLGESAM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu ile Türkiye dış politikası ve uluslararası gündemle ilgili bir söyleşi gerçekleştirmiştir.

BİLGESAM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurşin Güney, İran’la ilgili mevcut krizi ele alarak, ABD ve bazı müttefiklerinin Tahran rejimine uyguladığı yaptırımların enerji piyasasına olumsuz etkilerini yorumlamaktadır.

Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Emete Gözügüzelli, Akdeniz’de bölge devletleri arasındaki işbirlikleri ve krizleri değerlendirerek, Türkiye’nin Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölgeye (MEB) sahip olmamasının bir hak kaybı olup olmadığı sorusunu cevaplandırmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin Akdeniz’deki mevcut enerji kaynakları üzerinde nasıl hak sahibi olabileceğini yorumlamaktadır.

Araştırmacı Feyza Gümüşlüoğlu, “Anadolu’da Zafer, Doha’da Mutluluk, Abu Dabi’de Yas” başlıklı yazısında 24 Haziran seçimlerinden sonra Arap dünyasında Türkiye’ye bakış açısı ile ilgili görüşlerini paylaşmaktadır.

Araştırmacı Selva Tor, “Dış Güçler Bir Klişe Mi?” başlıklı yazısında son aylarda Türkiye ekonomisine dış güçlerin müdahalesinin olumsuz etkilerini dikkate alarak, gerçek anlamda bu kavramı tarihi arka plandaki örnekleriyle anlatmaktadır.

Türkiye-Rusya ilişkilerinde son yıllarda yaşanan olumlu gelişmelere rağmen taraflar arasında özellikle bölgesel sorunların çözümü ile ilgili olarak somut anlamda farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı Andrey Kortunov, ikili ilişkilerde daha güçlü bir temele ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.

Ekonomi Uzmanlarından Özlem Derici Şengül, “Bıçak Sırtı Ekonomi” başlıklı yazısında ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlara dikkat çekerken, piyasalarda ve reel sektördeki tedirginliğin ortadan kaldırılması için ne yapılması gerektiği sorusuna cevap aramaktadır.

Ekonomi Araştırmacısı Kutay Gözgör, “Türkiye Ekonomisinde Güncel Konulara Bakış” başlıklı yazısında 2018 yılında Türkiye ekonomisinde yaşanan sorunları ele almakta ve sorunların giderilmesi için önerilerde bulunmaktadır.

Keyifli Okumalar…

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.