Menu

Değerli Stratejist Okurları,

Dergimizin dördüncü sayısıyla karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Eylül sayımızda ulusal ve küresel düzlemde terör sorunu ele alınmaktadır. Günümüzde ulusal sınırları aşarak küresel boyutta yaşanan terörle mücadele; uluslararası sistemi oluşturan devletlerin ve kurumların işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Türkiye de on yıllardır sınırları içinde ve dışında farklı terör örgütleriyle mücadele eden ülkelerden biri olarak, terör tehlikesinin ülkenin ekonomik, politik, sosyal ve kültürel gelişimine ulaşabileceği boyutları tahlil etmektedir. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada terör olgusunun niteliğinin dönüşmesi ve terör mağdurlarının sayısının her geçen gün artmış olması mücadelenin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Terörle mücadeledeki sonuçlar da farklı coğrafyalarda değişik neticeler teşkil etmektedir. Bir tarafta Myanmar örneğinde olduğu gibi Arakan Müslümanlarına devlet terörü uygulanırken; diğer tarafta ise Kolombiya örneğinde olduğu gibi yıllardır devam eden FARC terörü son bulmuş oluyor.

Dergimizin bu sayısında yazarlarımız Türkiye’de ve çevresindeki farklı bölgelereki terör sorununa ve terörle mücadele yöntemlerine değinmekte; bu sorunların neden kaynaklandığını anlatarak çözüm yolları önermektedirler.

Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, “Terörizmin Kazandığı Yeni Boyut: KİS Kullanımı Tehdidi” adlı yazısıyla terörün beraberinde kitle imha silahlarının nasıl bir tehdit olarak kullanıldığını anlatmaktadır.

Bilge Adamlar Kurul Üyesi Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, “Terör ile Mücadele ve Küresel Silahlanma Yarışı” analizinde terörle mücadelede küresel silahlanmanın boyutlarını anlatmaktadır.

Prof. Dr. Mahir Nakip, yazısında Kuzey Irak Kürt Yönetimi tarafından planlanan bağımsızlık referandumunu değerlendirmekte ve bölgedeki Türkmenlerin bu konuya ilişkin tavrını irdelemektedir.

Dr. Metin Gürcan, “Suriye Kuzeyinin PKK’nin Dönüşümüne Etkisi” adlı yazısı ile Türkiye’nin güvenliğini de ilgilendiren bir konuyu değerlendirmiştir.

İran Araştırmaları Uzmanı Ferhat Rezaei, Tahran’da yaşanan terör saldırılarında iç ve dış faktörlerin etkisini analiz etmiştir.

BİLGESAM Orta Doğu Uzmanı Ali Semin Irak’ta DEAŞ’la mücadelenin başarılı ve istikrarlı olup olmayacağını “Irak’ın DEAŞ Teröründen Kurtulması Mümkün mü?” yazısında kaleme almıştır.

NATO ve AB gibi uluslararası kurumların terörle mücadele stratejilerinin detaylarını Yrd. Doç. Savaş Biçer ve Sibel Karabel’in yazılarında okuyabilirsiniz. Yrd. Doç. Savaş Biçer, yazısında NATO’nun terörle mücadele stratejisine değinerek, Türkiye’nin terörle mücadelesinde NATO müttefiklerinin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlatmaktadır.
Son dönemlerde AB üye devletleri de terörle sıklıkla karşı karşıya kalmaktadır. BİLGESAM AB Uzmanı Sibel Karabel, yazısında AB’nin 21.yüzyılda terörle mücadele stratejisini ve istihbarat mekanizmalarının bu konuda rolünü değerlendirmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Yusuf Çınar, Avrupa’nın önemli terör örgütlerinden olan IRA’nın tarihsel dönüşümünü ve barış sürecini “Müzakereden Silahsızlanmaya IRA’nın Dönüşümü” başlıklı yazısında anlatarak, Türkiye’nin PKK sorununa ilişkin benzerliklerini değerlendirmektedir.

Keyifli okumalar....

Dr. Elnur İSMAYIL

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.