Menu

Değerli Stratejist Okurları

 

Dergimizin beşinci sayısıyla karşınızda olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. 

Uluslararası sistemdeki önemli kırılma noktaları, küresel düzeni şekillendiren unsurları kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi gerektirmektedir. Baş döndürücü bir hızla seyreden küresel ve bölgesel dönüşümler ‘oyun değiştirici’ tabir edilen gelişmelere sebep olabilmektedir. Bu çerçevede, uluslararası konjonktürde yaşanan değişim ve dönüşümü analiz edebilmek Türkiye gibi jeopolitik konumu stratejik olan bir ülke için bilhassa önem arz etmektedir.

Bu arka plan doğrultusunda Stratejist Dergisi; uluslararası ilişkiler, güvenlik, dış politika, ekonomi ve enerji alanlarında araştırma konularında uzman akademisyen ve uzmanların değerli görüşleriyle uluslararası siyasetteki değişim ve dönüşümü kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi hedeflemektedir.

BİLGESAM Orta Doğu ve Güvenlik Uzmanı Ali Semin tarafından kaleme alınan “Orta Doğu’nun Jeopolitik Dengeleri Açısından Kuzey Irak Referandumu” adlı yazıda Barzani yönetiminin bağımsızlık için düzenlediği referandumu gerek bölgesel gerekse Irak özelinde tahlil etmektedir. Bu bağlamda; referandumun amacını ülkenin demografik ve güvenlik unsurlarına vurgu yaparak irdelemektedir.

BİLGESAM Bilge Adamlar Kurul üyesi E.Büyükelçi Ünal Çeviköz “Suriye’nin Geleceği Astana Sürecinin Başarısına mı Bağlı?” isimli yazısında Astana barış görüşmelerinin son durumunu değerlendirirken; Türkiye-Rusya ve İran’ın sürecin olumlu sona ermesindeki katkılarına vurgu yapmaktadır.

Prof.Dr. Mustafa Kibaroğlu “BM’de Reform mu Rönesans mı?” analizinde BM reformunun muhteviyatı ve önündeki muhtemel engelleri BM’nin tarihsel çizgisini detaylandırarak incelemektedir. Kibaroğlu, özellikle Türkiye’nin altını çizdiği ‘Dünya 5’ten Büyüktür’ vurgusuna atıf yaparak BM reformunu kalıcı ve gerçekçi bir şekilde yapılması gereğinin önemini belirtmektedir.

BİLGESAM Dış Politika ve Güvenlik Uzmanı Dr. Elnur İsmayıl “Almanya Seçimleri ve Türk-Alman İlişkilerinin Geleceği” isimli analizinde 2017 Almanya Parlamento seçimlerinin değerlendirmesini Avrupa’daki genel siyasal düzleme referans vererek yapmakta ve seçim sonuçlarının Türk-Alman ilişkilerini yansımalarını incelemektedir.

Yrd.Doç.Dr. Sezgin Mercan  “İspanya’nın Ayrılıkçılarla Zor Sınavı” adlı yazısında Katalonya’nın bağımsızlık referandumunu hem İspanya’nın toprak bütünlüğü ve Katalan Özerk Yönetimi düzeyinde hem de AB bazında değerlendirmektedir.

E.Büyükelçi Mehmet Öğütçü’nün kaleme aldığı “Yeni Küresel Enerji Oyunu ve Türk Akımı” adlı yazıda Türkiye’nin enerji ekonomisinde önemli bir yere sahip olan doğal gaz açısından bakıldığında Türk Akımı’nın genel değerlendirmesini yapmaktadır. Öğütçü, yazısında küresel doğal gaz ve enerji sektörüne dair analizlerini de ele almaktadır.

“Doğu Akdeniz Gazının Jeopolitiği” adlı yazıda OME Hidrokarbonlar Direktörü Sohbet Karbuz; uluslararası enerji piyasalarında odak noktası olması sebebiyle çekişmelere sahne olan Doğu Akdeniz’de sorunların çözümünde akılcı önerilerin birleştirici olabileceğine dikkat çekmektedir. 

Araştırmacı Dr. Seçkin Koç, “Türkiye’nin Toplumsal Kabul ile İmtihanı: Suriyeliler” isimli analizinde Suriye’de yedinci yılına giren iç savaş nedeniyle göç etmek durumunda kalan Suriyeli göçmenlerin yaşadıklarını toplumsal kabul olgusu üzerinden açıklamaktadır.

Keyifli okumalar.... 

 

Ali SEMİN
BİLGESAM Araştırma Kordinatörü

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.