Menu

Türkiye ve Dünyada İnsansız Hava Araçları

“İHA” yani insansız hava araçlarının yaygın adı ile “Drone”ların ilk ortaya çıkışı 70’li yıllara dayanır. Bağdat doğumlu bir mucit olan Abraham Karem İsrail’de yaptığı ilk ilkel İHA’yı 1973 yılındaki Yom Kippur savaşı sırasında yapmış; sonrasında ise ABD’ye göç etmişti. İHA’ların ilk operasyonel kullanımı ise çok kısıtlı kabiliyetli olsa da 1982’de Bekaa vadisinde İsrail tarafından gerçekleştirilmiştir. Sonradan ABD’de kendi şirketini kuran ve meşhur Amerikan drone’u Predator’ü yapan mucit havacılık ve insansız sistemler alanında çığır açmıştır.

Aslında hava araçlarının olmasa da insansız sistemlerin tarihi daha eskilere dayanmaktaydı. Sonuçta balistik füzeler, seyir füzeleri ve diğer güdümlü füzelerde insansız idi; ama istenildiği anda radyo kumandalı yönlendirilme bambaşka bir şeydi ve bu fikir çok daha eskiye dayanıyordu. Meşhur, ancak bir o kadar da devrinde kadri kıymeti bilinmemiş olan Nikola Tesla 1898 yılında “Gemilerin veya Vasıtaların Hareket Mekanizmasının Kontrolü Metodu ve Aparatı” adında aldığı patent ile o zamanlar daha çok yeni olan radyo yani radyo-kontrol teknolojisinin neler yapacağını ayrıntılı anlatmıştı.

Patenti aldıktan sonra bir sunum yaptı ve Madison Square Garden’da düzenlenen yıllık Elektrik Fuarı’nda katılımcılara havuz içinde oyuncak bir gemiye manevra yaptırmaya çalıştı. Bu gösteriyi radyo sinyalleri ileten bir kontrol kutusunu kullanarak yaptı. O devirde radyo dalgaları dahi çok az bilinirken ve radyo yeni yeni yaygınlaşırken bu müthiş bir şeydi ki muhtemelen fuara katılanların çoğu Tesla’nın oyuncak gemiyi nasıl yönlendirdiğini hiç anlamamıştı.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Hakan KILIÇ
Askeri Havacılık ve Savunma Sanayi Araştırmacısı

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.