Menu

Suudi Arabistan-Rusya İlişkileri

Orta Doğu’da jeopolitik dengelerin kaygan bir zeminde  seyrettiği bir dönemde Suudi Arabistan kralının Moskova ziyaretini bölgesel anlamda önemli bir gelişme olarak yorumlamak gerekmektedir. Kremlin’in Arap ve Müslüman dünyasıyla ilişkilerinin gelişmesi adına bu ziyaretin anlamı büyüktür. Zira, Türkiye’den sonra bölgede etkili olan başka bir ABD müttefiki ülkeyle de önemli ekonomik ve askeri işbirliği için girişimlerde bulunulması Rusya’nın diplomatik ve stratejik başarısı şeklinde yorumlanabilir.

Selman Bin Abdülaziz, prens olarak 2006 yılında ilk defa Rusya’yı ziyaret etmişse de; Kral sıfatıyla, Rusya’yı ziyaret eden ilk Suudi Arabistan Kralıdır. Rusya Devlet Başkanı sıfatıyla Putin ilk defa Şubat 2007’de Suudi Arabistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

İkili ilişkilerde 9/11 olayları, Irak’a 2003 ABD müdahalesi ve Putin’in Rusya’da iktidara gelmesinden sonraki süreç ikili üst düzey temasların sıklaşmasına neden oldu. Rusya, Suudi Arabistan’la karşılıklı ilişkilerini Putin’in ifade ettiği şekilde bir dönüm noktası olarak görmektedir. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr de Moskova-Riyad ilişkilerinin bu düzeye kadar gelişeceğini beklemediklerini ve bunun tarihi önemli bir olay şeklinde yorumlamıştır.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Elnur İSMAYIL
Dr., BİLGESAM Dış Politika ve Güvenlik Uzmanı

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.