Menu

Küresel ve Bölgesel Dengelerde Suriye

Suriye krizinden sonra, 2011 yılının Ekim ayında oluşturulan Suriye Ulusal Konseyi’nden bu yana Suriye’deki gelişmelerin genel bir değerlendirmesini yaptığımız zaman şu anda Suriye siyasi literatürde ya da Suriye muhalefeti siyasi anlamda uluslararası, küresel ve bölgesel ölçekte hangi pozisyonda yer almaktadır? Bu konuya ve yaşanan gelişmelere nasıl bir yorum getirebilirsiniz?

Öncelikle, Suriye devriminde artık 8 seneyi geride bırakıyoruz. Suriye’deki halk ayaklanması, Tunus’ta başlayıp Mısır, Libya ve Yemen’e sıçrayan halk ayaklanmasının bir parçasıdır. Suriye’deki halk ayaklanması, bu sürecin bir parçası olduğu için tüm bu ayaklanmaları ayrı ayrı değerlendirmemek önemlidir. Çünkü bölge halkı tektir ve sorunları da aşağı yukarı benzerdir. Siyasi elitlerin sosyal, ticari, ekonomik ve siyasi hayatı gasp etmesi ve halka hiçbir şekilde fırsat vermemesi, adeta çiftlik yönetir gibi bölgeyi yönetmesi bu süreçte etkili olmuştur. Bu bağlamda Suriye’deki halk ayaklanması, Muhammed Buazizi tarafından başlatılan özgürlük yürüyüşünün bir parçasıdır.

Bu yüzden Suriye’de muhalefeti değerlendirdiğimiz zaman burada klasik bir muhalefetten bahsetmiyoruz. Yani, rejim içi ya da devlet içi bir muhalefetten değil, burada bir devrimin organizasyonundan bahsediyoruz. Bu organizasyon içerisinde devrimci unsurlar, siyasi unsurlar, muhalif unsurlar ve aktivistler var. Suriye Ulusal Konseyi bu şekilde ve gerçekten, tamamen Suriyelilerin çabasıyla Türkiye’de oluşturulmuştu. Konsey öncesinde birkaç toplantı da yapılmıştı. Örneğin; İstanbul’da ve Antalya’da bazı muhalif figürlerle toplanılmıştı. Daha sonrasında ise 70 üyelik bir konsey oluşturulabildi.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Halit HOCA
Suriye Ulusal Koalisyon’u Eski Başkanı

Ali SEMİN
Krizini Stratejist Dergisi Editörü

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.