Menu

Fars Selefiliği

2017 yılının Nisan ayında IŞİD yayınladığı propaganda videosunda ilk defa İran yönetimini ve ülkede yaşayan Sünni kesimi hedef alan mesajların olduğu bir propaganda videosu yayınlamıştı. 36 dakikalık yayınlanan bu videoda IŞİD ülkedeki nüfuz alanını artırmayı ve taraftar bulmayı ve ülkedeki mezhepler arası sinir uçlarını kaşımayı amaçlıyordu. ‘’Dünden bugüne Pers toprakları’’ başlıklı propaganda videosunda ‘Sasani-Safevi’ mirası üzerine inşaa edilen İran’ın İslam öncesi dönemi ve sonrasındaki farklar selefi-cihadi perspektiften bakılarak işlenip,eleştiriliyordu.

İlginçtir IŞİD’in bu propagandasının içeriğinde ancak dikkatle incelendiğinde fark edilen geçmişte Irak-Baas Partisi’nin kullandığı söylemlerine benzer bazı ipuçları mevcuttu.

22 Eylül 1980’de Irak Ordusu aniden İran’a saldırmıştı. Dönemin İran dini lideri Ayetullah Humeyni, ülkede genel bir seferberlik ilan etti ve Irak’a karşı topyekün savaş hazırlığı başlatıldı. Bu dönemde Irak’a yönelik propaganda faaliyetlerinde İranlı mollalar ön saflarda yer almıştı. Tahran yönetimi, Irak’ın saldırısını, kurulan yeni rejimin meşruiyetini sağlamak amacıyla etkili bir propaganda aracı olarak kullanma yolunu seçti ve savaşı İran sokaklarında İran halkının gözünde ‘kutsallaştırdı’. Gene karşı saftaki Bağdat yönetimi İran rejimini “Humeyni tarafından yönetilen Farslı büyücüler (Zerdüşt, Mecûsî veya Maguş) şeklinde itham ediyordu.

MAKALENİN DEVAMINI DERGİMİZE ABONE OLARAK OKUYA BİLİRSİNİZ...

Mete SOHTAOĞLU
Araştırmacı

Go Back

Bu yazı için yorumlar devre dışı bırakıldı.